تغییر زبان

چسب سیلیکات سدیم جامد

شرکت نفیس سیلیکات سپاهان یکی از کاملترین خطوط تولید صنعتی محصولات سدیم سیلیکات– از نوع مایع تا پودرهای آب دار را دارا می‌باشد.

سدیم سیلیکات یا آب شیشه ترکیبی است از اکسید سدیم و سیلیکا که در رشیوهای مختلف و با خلوص متفاوت قابل تهیه است. هر یک از این مشخصات دارای شیمی منحصر بفردی بوده و کاربردهای صنعتی و مصرفی مخصوص به خود را دارا می باشند. از جمله کاربردهای مهم سدیم سیلیکات استفاده از آن در ساخت شوینده هاست.

چسب سیلیکات سدیم جامد

عملکرد موثر سیلیکات در این صنایع عبارت است از:

توانایی معلق سازی ذرات چرک و جلوگیری از رسوب مجدد آن روی سطح تمیز شده، کاهش کشش سطحی مایع، خاصیت قلیاییت و خصلت بافری، ممانعت از خوردگی، قابلیت جایگزینی فسفات.
البته بکارگیری این محصول در پروسه تولید پودرهای شوینده با کنترل ویسکوزیته در سطح مناسب به تهیه پودر با دانسیته مناسب نیز کمک می کند.سیلیکات مایع در صنایع سرامیک نیز مورد توجه قرار گرفته است این ماده علاوه بر اینکه نقش روانسازی در اسلوری خاک را ایفا می کند به عنوان کمک ذوب نیز عمل کرده و از ترک خوردن بیسکوئیت نیز جلوگیری میکند.
سدیم سیلیکات خواص مفید فراوانی دارند خواصی که در دیگر نمک‌های معدنی دیده نمی‌شود. این خواص متنوع و کاربردی می‌تواند جهت حل موثر و اقتصادی بسیاری از مشکلات که در پروسه‌های صنعتی و شیمیاییی رخ می‌دهد بکار گرفته شود بنابراین بدیهیست که ما در اینجا به دو مورد از صدها کاربرد سیلیکات پرداخته ایم .در حقیقت شما در زندگی روزمره بارها از شیمی سیلیکات بهره می‌جویید مثل هربار که نامه ای می نویسید یا ظرفی را می‌شویید …

از دیگر کاربردهای شاخص و صنعتی سیلیکات در صنعت:

خمیر و کاغذ
تصفیه آب
ساخت چسبهای پایه سیلیکات
پارچه
پتروشیمی
محصولات ساختمانی و سازه ها
ریخته گری

تهیه و ارائه سدیم سیلیکات مایع -با هر مشخصاتی متناسب با نیاز مصرف کننده محترم- امکان پذیر است.

سیلیکات سدیم جامد

فرایند تولید سیلیکات سدیم خشک یا جامد:

در کوره‌هایی نظیر کوره های تهیه شیشه، از ذوب کردن مخلوط شن و کربنات سدیم، سدیم سیلیکات تولید می‌گردد و به درجه حرارتی حدود ۱۴۵۰ الی ۱۵۰۰ این نوع تولید نیاز دارد، لازم به ذکر است برای جلوگیری از ایجاد سیلیکات های نامحلول باید در نسبت شن و ماده قلیایی در موقع ذوب کنترل و دقت کافی انجام شود، هچنین ماده مذاب بدست آمده رنگی تقریباً آبی تا سبز روشن دارد. این رنگ به خاطر ناخالصی‌های موجود که کمتر از یک درصد می‌باشد، که معمولاً از ترکیبات آهنی هستند ایجاد می‌شود.

نکته:

این روش تولید به دلیل حمل و نقل راحت و به صرفه مواد اولیه، نسبت به روش تر (مایع) مورد توجه کارفرمایان قرار گرفته و به کارگیری می‌شود.