تغییر زبان

سیلیس

سیلیس

سیلیس silicon از واژه لاتین (silicis) به معنی flint سنگ سخت, سنگ آتش زنه یا سنگ چخماق گرفته شده است. سیلیس به عنوان دومین عنصر فراوان در پوسته زمین با فراوانی ۲۵ درصد می‌باشد.

سیلیس غیر فلزی است سخت بی رنگ تا سفید مایل به خاگستری تیره یا قهوه ای روشن با نماد Si عدد اتمی ۱۴ و وزن مخصوص ۳۳٫۲ گرم بر سانتی متر مکعب سختی ۷ در مقیاس موس, نقطه جوش ۲۳۵۵ درجه سانتی گراد و نقطه ذوب ۱۴۱۰ درجه سانتی گراد.

سیلیس silicon

سیلیس جزء اصلی ماسه سنگ و ماسه سیلیسی, کوارتز و کوارتزیت, بلور کریستال, سیلیس مصنوعی, و سیلیکون شیمیایی, کانی های رسی,گرانیت, سنگ چماق و دیاتومیت می باشد.

فرمول شیمیایی آن sio2 می باشد که از معادن سیلیس  استخراج می گردد. رایج ترین کاربرد ماسه سیلیس استفاده در زمین های گلف و زمین های ورزشی، ساینده های صنعتی، فیلتراسیون، شیشه سازی، تولید سیلیکات سدیم، رنگ و پوشش، سرامیک و مواد ساختمانی.

 

ماسه سیلیس

 

Sio2 همانطور که از فرمول شیمیایی آن پیداست از دو عنصر اصلی سیلیس و اکسیژن تشکیل شده سیلیس در دمای اتاق جامد است و نقطه ذوب و جوش بسیار بالای دارد این نقطه ها عبارتند از ۱۴۰۰ و ۲۸۰۰ درجه سانتی گراد.

نکته جالب اینکه در حالت مایع چگالی بیشتری نسبت به  حالت جامد دارد. در نتیجه رفتار این ماده هنگام یخ زدن (جامد شدن) مانند رفتار معمول دیگر ماده ها با کاهش حجم همراه نیست بلکه حجم آن افزایش می یابد و چگالی اش از آب مایع کمتر می شود.

بهترین ماسه سیلیسی ماسه ای است که حداقا ۹۵ درصد sio2 و کمتر از ۰٫۶ درصد آهن داشته باشد که بیشتر آن برای تولید سیلیکات سدیم مناسب نمی باشد.

یکی از سوالات رایج در مورد تولید سیلیکات  سیلیس مورد استفاده در تولید این محصول استُ که در این مقاله در صدد هستیم به توضیح آن بپردازیم.

نحوه استفاده از ماسه سیلیس  به ویژیگی های فیزیگی و شیمیایی و مکانیکی مانند اندازه ,دانه ,شکل و رنگ,ساختار استحکام  و پایداری بستگی دارد.

یکی از رایج ترین  کاربرد های ماسه سیلیس در تصفیه آب  است چه برای پردازش آب چاه یا فیلتراسیون آب لوله کشی

ماسه سیلیسی به دلیل شکل و اندازه یکنواخت خود الاینده ها را از آب حذف می کند همچنین در مواجهه  با مواد شیمیایی تجزیه نمی شود.

 

سیلیس

 

سیلیس آمورف نوعی از سیلیس است که ساختار آن در دمای بسیار زیاد شکسته می شود و برخلاف نمونه متعارف بلور سیلیس ترد و نرم می باشد. این مدل سیلیس در صنایع مختلف تولید سیلیکاژل  افزودنی های بتن ,ساخت فیبر های نوری ,ساخت سیلیکون و سیلیکات سدیم کاربرد دارد.

سیلیس جزء مهمی در ساخت و لعاب دهی انواع سرامیک ها از جمله غذا خوری ,کاشی کف,کاشی دیوار و غیره می باشد.

از انجایی که سیلیس در برابر اب و هوا سایش و خوردگی مقاوم است  اغلب به عنوان درزگیر استفاده  می شود.